Vianočné koledy

Kto si dnes nechá ujsť vianočné sviatky za sprievodu kolied? Tieto piesne u väčšiny z nás nesmú chýbať, pretože k tomuto krásnemu obdobiu nezameniteľne patria. Väčšinou sú spievané v rodinnom kruhu a na vianočných svätých omšiach.

Vianočné koledy sú piesne, ktoré majú vianočný motív. V minulosti sa tieto piesne spájali predovšetkým s motívom narodenia Spasiteľa. V dnešnej dobe sa však spievajú aj také koledy, ktoré sa s narodením Ježiška nespájajú.

História kolied

Koledy, po latinsky „calendale“, sa prvýkrát objavili v stredoveku a vyjadrovali radosť a oslavné chvály k narodeniu Spasiteľa. Prvá koleda vraj vznikla v 13. storočí a za jej autora je považovaný svätý František z Asisi.

Koledy často kombinujú biblické texty s ľudovými melódiami a rytmami, a preto majú výrazný a zvučný charakter. S postupom času sa rozšírili do rôznych regiónov na celom svete a stali sa súčasťou vianočnej tradície, kde dodnes prinášajú radosť a spájajú ľudí v duchu oslavy a úcty voči významnému dňu narodenia Ježiša Krista.

Kresťania však v minulosti spievali koledy nielen na Vianoce, ale na Nový rok, na Troch kráľov aj na Hromnice. V stredoveku za sprievodu kolied obchádzali malí koledníci dom od domu, aby si vyprosili výslužku.

Dnes za koledy považujeme piesne spievané na Vianoce. Navyše stále pribúdajú nové, moderné koledy. V našich končinách sú však stále obľúbené aj tie „staré“.

Tip na knihu: Vianočné koledy – spevník s notami

Najznámejšie koledy na Slovensku

Pre zobrazenie koledy kliknite na jej názov vyššie.