
Kto si dnes nechá ujsť Vianočné sviatky za sprievodu kolied? Tieto piesne u väčšiny z nás nesmú v tento sviatok chýbať, pretože k tomuto krásnemu obdobiu nezameniteľne patria. Väčšinou sú spievané v rodinnom kruhu, kedy rozprúdia harmonickú atmosféru a tiež na vianočných omšiach, kde krásne znie v chladnom a akustickom kostole.
Vianočné koledy sú dnes označované ako všetky piesne, ktoré majú vianočný motív. Predtým, keď u nás bola doba kresťanstva, tradovali sa tieto piesne predovšetkým s motívom zrodenia Spasiteľa. V dnešnej dobe sa spievajú aj také koledy, ktoré sa s náboženstvom vôbec nespájajú.
História kolied
Koledy, po latinsky „calendale“ vznikli ešte skôr, ako prišlo kresťanstvo. Ľudia ich spievali pri oslavách zimného slnovratu, aby priniesli blahobyt a šťastné dni v budúcom roku. Prvá koleda vraj vznikla v 13. storočí a za jej autora je považovaný svätý František z Asisi.
Kresťania spievali koledy nielen na Vianoce, ale aj počas Veľkonočných sviatkov, na Hromnice, na Tri kráľa, na Svätého Štefana aj na Nový rok. V stredoveku za sprievodu kolied obchádzali malí koledníci dom od domu, aby si vyprosili výslužku.
Koleda sa dnes považujú už iba za piesne spievané na Vianoce, navyše pribudli a stále pribúdajú nové, moderné, ktoré už vôbec nemajú čo dočinenia s tými kresťanskými, ale aj tak sa v našich spevákoch tie staré objavujú a sú veľmi obľúbené.
Najznámejšie koledy na Slovensku
- Narodil sa Kristus Pán
- Rolničky, rolničky (Jingle bells)
- Poďme bratia do Betléma
- Vánoce, Vánoce přicházejí
- Nesiem vám noviny
- Do hory, do lesa valasi
- Tichá noc
Pre zobrazenie koledy kliknite na jej názov vyššie.