Modlitba pre tých, ktorí trpia nespavosťou, alebo majú problémy so zaspávaním pre svoje obavy

Modlitba pre tých, ktorí trpia nespavosťou, alebo majú problémy so zaspávaním pre svoje obavy

Keď som spisoval zaujímavý príbeh obrazu Madonnina – na juhu Európy známy aj ako Panna Mária Odpočinku – našiel som túto krásnu mariánsku modlitbu, ktorá sa modlí pred spaním. Výrazne sa líši od tej, ktorá je zvyčajne vytlačená na rube obrázkov s Madonínou, a odkazuje na starodávne vzývanie Memorare (Pamätaj, ó blahoslavená Panna Mária).

Táto modlitba je ideálna pre každého, kto trpí nespavosťou alebo má problémy so zaspávaním kvôli svojim obavám. Čo môže byť v takejto situácii lepšie, ako sa zveriť do rúk Márie, ktorá nás môže nežne uspať, ako to urobila s malým Ježišom?

Mária, prichádza noc
celá zem zaspáva,
neopúšťaj ma v tomto čase odpočinku!

Polož mi ruku na oči
ako dobrá matka.
Zatvor ich jemne k veciam tohto sveta.

Moja duša je sužovaná starosťami a smútkom,
a únava už na mňa číha,
polož mi ruku na čelo.

Zastav moje myšlienky.
Môj odpočinok bude sladký
ak ho požehnáš.

Takto, tvoje úbohé dieťa zajtra
zobudí sa silnejším a radostne sa postaví zoči voči novým dňom.

Polož mi ruku na srdce
nech je vždy bdelé
a stále hovorí Bohu
že k nemu má večnú lásku.

Amen.

Madonnina – Matka
Tento krásny obraz Márie – známy aj pod inými názvami, ako napríklad: Panna Mária z ulice, Panna Mária odpočinku, Panna Mária Cigánska, Panna Mária nežná, alebo jednoducho Matka nehy – pochádza z pera Roberta Ferruzziho v roku 1897.

Umelec bol svedkom toho, ako sa trinásťročné dievča menom Angelina Cian s láskou staralo o svojho bračeka a rozhodol sa v tejto scéne zachytiť podstatu materstva. Aj takto pôvodne nazval svoje dielo, za ktoré mimochodom získal prvú cenu na bienále v Benátkach.

Obraz si získal takú obľubu, že bol nakoniec premenovaný na „Madonnina“ a stal sa tak trvalou súčasťou náboženského kontextu.

Komentáre k článku

Author: Peter